При съемке видео звук часто является одним из самых важных факторов. Даже если в вашей камере или смартфоне есть возможность записи звука, результат не всегда удовлетворителен и вам необходимо использовать дополнительный микрофон. Качественная запись звука может значительно улучшить общий результат видео, поэтому выбор видеомикрофона может быть очень важным.
Однако поначалу широкий выбор микрофонов может показаться обескураживающим — какой микрофон выбрать? Какой микрофон мне вообще нужен? Сколько стоит хороший микрофон? Здесь мы рассмотрели самые популярные типы микрофонов и области их применения, а также отобрали самые популярные микрофоны из ассортимента нашего магазина, чтобы облегчить выбор.
Šeit vari noskatīties arī mūsu un Fototelpas agrāk veidoto video par dažādiem mikrofoniem un to pielietojumu.
.
Piespraužamie mikrofoni (lavalier, lapel microphones) ir viena no populārākajām izvēlēm interviju, sarunu un video blogu filmēšanā. To galvenā priekšrocība ir mazais izmērs, kas ļauj mikrofonu novietot īpaši tuvu runātājam – piespraust pie apkakles, kaklasaites vai citur pie apģērba. Mazāks attālums palīdz ierakstīt labāku skaņu un izvairīties no liekiem apkārtnes trokšņiem.
.
Ja filmēsi statisku runātāju nelielā attālumā no kameras vai ieraksta iekārtas, tad vari izmantot arī piespraužamo mikrofonu ar vadu, ko noslēpt zem apģērba.
Piespraužamo mikrofonu trūkums ir tas, ka tie parasti ir daudzvirzienu un ieraksta arī citas apkārtējās skaņas, ne tikai runātāja balsi. Visbiežāk tie ir trokšņi, kas rodas no valkātāja apģērba, bārdas vai viņa paša kustībām (piem., nejauši pieskaroties mikrofonam). Lai no tā izvairītos, jāpārdomā vieta, kur mikrofons tiks piestiprināts pie apģērba, kā arī jālūdz runātājam uzmanīties un neaizskart mikrofonu kustoties. Tāpat var tikt ierakstīti tādi trokšņi, kas atskan tuvu pie runātāja.
Kā otru trūkumu var minēt to, ka pirms filmēšanas mikrofons ir jāpiestiprina pie runātāja apģērba, un tas var nebūt ērts risinājums dinamiskās situācijās. Kā arī katram runātājam ir nepieciešams savs mikrofons (ir pieejami komplekti ar vairākiem mikrofoniem un vienu uztvērēju).
.
Izvēloties bezvadu piespraužamo mikrofonu (radio mikrofonu), tas dos papildu priekšrocību, jo runātājs varēs brīvi kustēties un pārvietoties bez raizēm par savienojuma vadu. Bezvadu mikrofona gadījumā gan ir jāņem vērā, ka sveši signāli var traucēt mikrofona raidītāja un uztvērēja saziņu (piemēram, aktīvā pilsētas vidē). Lai arī parasti tiek izmantoti drošības mehānismi pret šādiem traucējumiem, pirms filmēšanas pārbaudi mikrofonu darbību.
В нашем ассортименте продуктов можно найти разных популярных производителей микрофонов.
Boya петличные микрофоны Saramonic петличные микрофоны Rode петличные микрофоны Deity петличные микрофоны Sennheiser петличные микрофоны и другие.
.
Virzītie mikrofoni (directional, shotgun microphones) ir piemēroti situācijām, kad trokšņainā vidē nepieciešams ierakstīt skaņu no konkrēta avota, kas parasti atrodas lielākā vai mazākā attālumā no mikrofona, bet samazināt apkārtējos trokšņus. To garenā uzbūve ir veidota tā, lai mikrofona diafragma uztvertu skaņu tikai no šauri fokusēta punkta, uz kuru tie pavērsti, bet ne no pārējiem virzieniem.
.
Virzītie mikrofoni ir garenas formas ar atverēm abās pusēs. Tādā veidā skaņai nākas ceļot pa cauruli, līdz tā nonāk līdz uztveršanas iekārtai. Savukārt skaņas, kas nāk no sāniem, iekļūst pa sānu atcerēm, un tādā veidā tiek samazinātas.
Kamerās iebūvētie mikrofoni bieži vien ieraksta arī kameras skaņas, kas traucē izbaudīt audio. Virzītos mikrofonus var izmantot situācijās, kad ir zināms skaņas avots un tas ir samērā nekustīgs. Piemēram, filmējot interviju, lekciju vai video blogu, kur runātājs atrodas kameras priekšā. Tad runātājam nav nepieciešams turēt mikrofonu rokās.
Šāda tipa mikrofonus izmanto arī dažādu ainu filmēšanā, kur tos novieto virs runātājiem tā, lai mikrofons atrastos ārpus kadra un nebūtu redzams (izmantojot boom turētāju). Filmējot ārtelpās un īpaši vējainā laikā, mikrofonam tiek izmantoti vējsargi. Ja mikrofons tiek piestiprināts pie kameras (parasti ar karstās pēdas palīdzību), tad ieteicams izmantot triecienus absorbējošu stiprinājumu (shock mount), kas samazina trokšņus no kameras lietošanas vai kustības.
Lai iegūtu labākus rezultātus, ieteicams mikrofonu novietot pēc iespējas tuvāk runātājam. Ja kamera atrodas tuvu, tad arī mikrofons varētu atrasties tajā pašā attālumā (piem., piestiprināts pie kameras), bet, ja kamera atrodas tālu no runātāja, ir vērts apsvērt kādu tuvāku mikrofona novietojumu (piem., boom), lai samazinātu attālumu, bet mikrofons neparādītos kadrā.
Vēl viena virzīto mikrofonu priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešams piespraust mikrofonu pie katra runātāja, kā arī nav vajadzīgs mikrofonu noslēpt. Kvalitatīvu virzīto mikrofonu ierakstītā skaņa izklausās dabiskāka nekā piespraužamo mikrofonu gadījumā.
Galvenais virzīto mikrofonu trūkums ir tas, ka jāpievērš papildu uzmanība, lai tas būtu pavērsts precīzā virzienā, citādi ierakstītā skaņa būs pārāk klusa vai tās vietā būs ierakstīti kādi citi blakus trokšņi.
В нашем ассортименте представлены популярные производители направленных микрофонов.
Boya направленные микрофоны Rode направленные микрофоны Saramonic направленные микрофоны Sennheiser направленные микрофоны Deity направленные микрофоны Azden направленные микрофоны Zoom и другие.
.
Podkasti ir kļuvuši ļoti populāri gan veidotāju, gan klausītāju vidū. Labam podkastam ir svarīgs gan labs saturs, gan audio tehnsikā kvalitāte, tāpēc ir vērts izvēlēties piemērotu mikrofonu. Podkastu mikrofoniem ir samērā liela kapsula, lai kvalitatīvi uztvertu skaņu, kā arī iebūvēti slāpētāji pret triekšņiem, kas rodas runājot.
.
Studijā ierakstītiem podkastiem vislabāk ir izvēlēties kondensatora mikrofonu, kas spēs uztvert plašāku balss tembru diapazonu un skaņu bagātību, taču jāņem vērā, ka šāds mikrofons var uztvert arī vairāk apkārtnes trokšņu. Ja plāno ierakstīt vietā, kas nav īapši klusa, labāk izvēlēties dinamisko mikrofonu.
Lietošanas ērtībai podkastu mikrofoni bieži nāk komplektā ar nelielu statīvu vai speciālu roku, lai tos novietotu kaut kur tuvumā vai piestiprinātu pie galda. Tāpat šie mikrofoni bieži ir aprīkoti ar USB pieslēgvietu, lai varētu uzreiz pievienot datoram un veikt ierakstu vai pārraidi caur datoru.
.
Записывающая аппаратура (диктофоны) может быть отдельным техническим блоком или совмещена с микрофоном. Их основное назначение — записывать звук в виде отдельного файла, чтобы потом его можно было объединить с записанным видео. Записывающее оборудование также можно использовать отдельно без видео — аналогично диктофонам для интервью или записи подкастов.
При использовании записывающего устройства звуковая дорожка обычно прикрепляется к видео во время монтажа. Это также может быть удобным решением при съемке несколькими камерами и использовании одной звуковой дорожки и нескольких видео для монтажа. В то же время, конечно, вы также можете записывать звук в камеру и использовать ее в качестве резервной копии или помощника для сопоставления звука с видео.
Одним из преимуществ записывающего оборудования является то, что оно обычно может быть подключено к разным типам микрофонов с помощью разных штекеров. Даже если используемый вами микрофон подключен не к камере, вы можете подключить его к записывающему устройству. Для профессионального записывающего оборудования можно записывать отдельные звуковые дорожки для каждого микрофона или звукового оборудования, подключенного к записывающему оборудованию, что обеспечивает широкий спектр возможностей постобработки.
Некоторые записывающие устройства также имеют собственные микрофоны, поэтому их можно использовать в качестве диктофона, и дополнительные микрофоны использовать нельзя. Такие устройства обычно записывают звук и сохраняют его в виде отдельного файла на карту памяти.
В нашем ассортименте представлены популярные производители записывающих устройств.
ZOOM ДИКТОФОНЫ TASCAM ЗАПИСЫВАЮЩИЕ УСТРОЙСТВА OLYMPUS ЗАПИСЫВАЮЩИЕ УСТРОЙСТВА SONY ЗАПИСЫВАЮЩИЕ УСТРОЙСТВА и другие.
.
Используя микрофоны при звукозаписи, также могут пригодится дополнительные аксессуары.
.
При съемке на улице, особенно в ветреную погоду, микрофон необходимо защищать специальным аксессуаром, чтобы исключить шум ветра. Ветрозащиту (их еще называют дохлыми кошками) обычно изготавливают из пенопласта или искусственного пуха. Доступны ветрозащиты разных размеров и форм для разных типов микрофонов.
.
Кабели часто используются для подключения микрофона к камере или записывающему устройству. Даже если используются беспроводные микрофоны, в некоторых случаях требуется кабель для подключения микрофона к передатчику. Доступны кабели с различными разъемами (3,5 мм, USB-C, XLR и т. д.).
.
Boom представляет собой держатель типа штатива, который позволяет разместить микрофон над динамиками за пределами видеокадра. Они могут быть установлены на стойке или использоваться ассистентом для удерживания микрофона на необходимой высоте и в нужном положении.
.
При записи звука могут пригодиться и другие виды аксессуаров — различные держатели, соединения, ограждения и т.д. Здесь вы можете увидеть все аксессуары для микрофонов, доступные в нашем ассортименте.
Lai mikrofonu vai uztvērēju pieslēgtu pie kameras vai ieraksta iekārtas, tiem var būt izmantoti dažādi spraudņi.
Viedtālruņiem parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRRS USB-C Lightning
Spoguļa, bezspoguļa un video kamerām parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRS
Profesionālām ieraksta iekārtām var būt dažādi un arī ir XLR savienojums.