Video saturs ir svarīgs gan profesionālā darbībā (digitālais mārketings, reklāmas, iepazīstināt ar saviem produktiem un pakalpojumiem, sniegt apmācības, rādīt aktuālu informāciju), gan personīgai izpausmei – publicēt saturu sociālajos tīklos, dalīties ar draugiem, prezentēt sevi u.c.
Šobrīd viedtālruņu kameras un aplikācijas ir attīstījušās tik tālu, ka kvalitatīvu video vari uzņemt arī ar savu telefonu. Bet vai patiešām? Protams, ir situācijas, kad pietiks tikai ar viedtālruni, taču šeit apskatīsim papildu aprīkojumu, kas varētu noderēt daudzās situācijās, īpaši tādās, kur iegūtajam materiālam ir jābūt ar augstāku iespējamo kvalitāti.
.
Filmējot intervijas, video blogus, pamācības, mācību kursus, piedaloties tiešsaistēs un citās situācijās svarīgi ir ierakstīt kvalitatīvu skaņu. Visbiežāk tas ir runātais teksts.
Filmējot klusā vietā un mazā attālumā, iespējams, pietiek ar viedtālruņa paša mikrofonu, tomēr lielākā daļā gadījumu papildu mikrofons var ievērojami uzlabot skaņas kvalitāti. Tas ļauj atrasties tālāk no telefona, runāt arī tādās telpās, kur ir fona trokšņi. Ar pareizi izvēlētu mikrofonu var iegūt kvalitatīvu balss ierakstu arī ārā, kur vējš mēdz radīt nevajadzīgus trokšņus.
Šobrīd populārākā un ērtākā izvēle ir radio mikrofoni, kas ir kļuvuši īpaši mazi un ērti tieši viedtālruņu lietotājiem. Tie ļauj ierakstīt skaņu bez apkārtējiem trokšņiem ar vienu vai diviem runātājiem, atkarībā no tā, cik komplektā ir raidītāju.
Raidītājs ir kā maza kastīte, ko piespraust pie apģērba. Tajos var būt iebūvēts mikrofons, un tad šo raidītāju jānovieto tuvāk runātāja mutei (piesprauž pie apkakles, žeketes atloka). Dažiem komplektā ir atsevišķs mikrofons (vai tādu var iegādāties), un tad mikrofons tiek piesprausts pie apkakles vai krūšu daļā, bet pašu raidītāju var ielikt kabatā.
Savukārt uztvērējs ir otra kastīte, kas tiek savienota ar viedtālruni, izmantojot noteikta standarta spraudni.
Tāpēc, lai izvēlētos pareizo mikrofonu komplektu, ir jāzina, ar kādu viedtālruni filmēsi.
Android tālruņiem parasti ir USB-C pieslēgvieta, tāpēc izvēlies mikrofonu ar USB-C spraudni.
iPhone viedtālruņiem ir Lightning pieslēgvieta, un tam ir izveidoti uztvērēji tieši ar Lightning spraudni.
Dažiem viedtālruņu modeļiem ir apaļā audio ieeja – 3.5mm spraudnis. Ir pieejami mikrofoni arī ar šādu savienojumu, taču jāņem vērā, ka arī 3.5mm savienojumam ir divi veidi.
Vienam no tiem ir trīs kontaktu savienojums (redzamas 2 līnijas), ko apzīmē ar TRS, un tas ir paredzēts mikrofona pieslēgšanai pie kameras. Otram - TRRS savienojumam ir 4 kontakti (redzamas 3 līnijas uz spraudņa), un tas ir piemērots lietošanai ar viedtālruņiem, kur bieži vien viens audio savienojums kalpo gan austiņām, gan mikrofonam.
Ja plāno izmantot mikrofonu ar 3.5mm spraudni, pārliecinies, vai tas ir piemērots tavai iekārtai.
Protams, pastāv ari piespraužamie mikrofoni ar vadu – bez raidītāja un uztvērēja, bet pa tiešo piespraužami pie tālruņa. Tie ir daudz lētāki cenas ziņā, bet runātājs ir savienots ar telefonu ar mikrofona vadu.
Arī vadu mikrofoniem var būt dažādi spraudņi, kas piemēroti dažādām iekārtām – Lightning, USB-C vai 3.5mm. Tie ir saderīgi ar tām pašām iekārtām, ko apskatījām iepriekš.
Meklējot īsto mikrofonu starp ļoti līdzīgiem produktiem, lielā daļā gadījumu cena ir proporcionāla izstrādājuma kvalitātei. Piemēram, dārgākais radio mikrofons būs labāks par vidējas cenas radio mikrofonu. Zināma zīmola mikrofons būs dārgāks, taču pastāk viela varbūtība, ka arī kvalitatīvāks par nezināma zīmola izstrādājumu.
.
Dažreiz visvieglāk ir viedtālruni turēt rokās, taču ilgākas filmēšanas laikā vai dažādās citās situācijās ir ērtāk to novietot uz statīva vai kāda turētāja, piemēram, kad piedalies tiešraidēs, filmē video blogu savā mājas studijā vai intervijā.
Statīvi var būt dažādi - mazi un lieli, lokami un izvelkami, tādi, kas stāv uz grīdas, un uz galda liekamie, kā arī piestiprināmi pie galda vai cita fiksēta objekta. Daudzi statīvi, kas paredzēti tieši viedtālruņu izmantošanai, ir jau aprīkoti ar telefona turētāju.
Ir arī citi varianti, kā nostiprināt telefonu. Viedtālruņa turētāju var iegādāties atsevišķi un pieskrūvēt to pie jebkura parasta foto vai video statīva, kas tev jau ir vai ir plānots iegādāties atsevišķi. Tāpat arī vari izvēlēties sev tīkamu statīvu, un piepirkt klāt telefona turētāju.
.
Dienas gaišajā laikā ārā vai pie liela izmēra logiem var pietikt ar esošo dabīgo apgaismojumu, bet diennakts tumšajā laikā vai iekštelpās papildu apgaismojums var būtiski uzlabot iegūtā video kvalitāti.
Ir pieejami dažādi apgaismojuma veidi, tāpēc ir vērts apdomāt iespējamos lietošanas scenārijus, lai iegādātos piemērotu gaismas avotu.
Vispārīgi apgaismojumu var iedalīt LED gaismas ķermeņos un dienas gaismas spuldzēs. LED apgaismojums noteikti ir universālāks, bet joprojām cena par jaudu LED lukturiem būs lielāka nekā dienas gaismas prožektoriem. Tomēr LED gaismas ir ērti lietot, tās nekarst, nemidžinās, un daļai var mainīt gaismas temperatūru, pielāgojot apkārtējai videi. Savukārt Dienas gaismas spuldzes būs piemērotākas tiem, kam budžets ir ierobežots.
Ja plāno filmēt nelielā studijā – piem., pie galda sēdošu runātāju vai produkta demonstrāciju uz galda virsmas, tad var izmantot šādus LED paneļus.
Ir ari maza izmēra LED lampiņas, ar kurām var izgaismot sevi pie galda, kādas mazas preces uz galda, vai ari izgaismot fonu vai kādu plauktu ar krāsainu gaismu. Šādas mazās LED lampiņas var ērti paņemt arī līdzi, ja dodies filmēt kādu sižetu ārā.
Ņem vērā, ka maza izmēra gaismas ķermenis var nebūt pietiekams pilna auguma vai plašākas telpas izgaismošanai
Pēdējos gados ir pieaugusi popularitāte zobenveida LED gaismām, kas izskatās kā garenas caurules vai nūjas ar LED elementiem un iebūvētiem akumulatoriem. Šādas gaismas ir diezgan interesantas (tās var iekļaut arī kadrā) un ērti pielietojamas interjera izgaismošanai vai runātāja un objekta piegaismošanai.
Izmantojot apskatītās gaismas, noteikti noderēs statīvi vai galda turētāji, kas ļaus gaismas avotu novietot un turēt vajadzīgajā pozīcijā. Atkarībā no situācijas, vari izvēlēties standarta garuma statīvu (parasti līdz 2 vai 3 metriem) vai mazo grīdas statīvu (fona piegaismošanai).
Ga plāno filmēt pie galda, tad tam ir paredzēti speciāli turētāji, kas aizņems mazāk vietas un ļaus nostiprināt neliela izmēra gaismas avotu pie galda virsmas.
Profesionālie video filmētāji bieži vien izmanto LED prožektorus, kas ir kā atsevišķi starmeši uz statīva. Papildus tie tiek aprīkoti ar kādu gaismas veidotāju – visbiežāk, softboksu.
Iepriekš minētie LED gaismas ķermeņi (mazie paneļi, lapmiņas un nūjas) ir ar samērā nelielu jaudu un maza izmēra, tāpēc ir paredzēti izgaismošanai nelielā attālumā un laukumā. Savukārt LED prožektori ar lielāku jaudu ļaus izgaismot lielāku filmēšanas laukumu ar vienmērīgu gaismu, piemēram, cilvēku pilnā augumā pie tāfeles.
Te ir daži nelieli un nedārgi varianti ar LED prožektoriem.
LED lukturu priekšrocība ir lielā jauda un samērā liels izkliedētāja laukums (atkarīgs no izvēlētā softboksa). No luktura jaudas ir atkarīgs, cik lielu laukumu var izgaismot, bet no softboksa izmēra ir atkarīgs, vai šī gaisma būtu vienmērīga un mīksta.
Šeit ir daži populārākie softboksu varianti.
Visiem minētajiem LED lukturiem ir jaudas regulācijas iespējas un daļai, atkarība no modeļa, arī gaismas krāsas regulācija. Tas ļauj pielāgot LED luktura gaismas krāsu temperatūru pie esošā telpas apgaismojuma, lai gaismas tonalitāte būtu vienāda.
Atkarība no situācijas varētu būt nepieciešams pielietot divus, trīs vai vairākus gaismas avotus. To nosaka apgaismojuma shēma, jeb gaismas zīmējums, kuru vēlamies izmantot kadrā.
LED lukturus arī novieto uz statīviem, taču bieži vien izvēlas lielākus un izturīgākus statīvus, jo lukturis ar softboksu kopā ir smagāks par mazajām LED gaismām.
Ja jaudas un krāsu temperatūras regulācija nav nepieciešama, tad ir iespējams izvēlēties arī dienas gaismas. Apskatot produktus, dienas gaismas ķermenis būs krietni spožāks par tādas pašas cenas LED gaismas ķermeni.
Dienas gaismas lampas parasti ir izveidotas tā, ka spuldzes ir jau iebūvētas speciālos softboksos, lai dotu vienmērīgu un mīkstu apgaismojumu. Spuldžu daudzums un jauda nosaka kopējo dienas gaismas avota jaudu. Piemēram, apmēra 200W kopējā jauda būtu pietiekama, lai izgaismotu cilvēku pilnā augumā.
Atkarībā no izvēlētās apgaismojuma shēmas, var būt nepieciešami vairāki gaismas avoti – piem., arī fona vai ēnas puses piegaismošanai, pretgaismai u.c.
Dienas gaismām ir populāri komplekti ar vienu, diviem vai trīs gaismas ķermeņiem. Tiem komplektā ietilpst arī statīvi, tāpēc tos var izmantot bez papildu aprīkojuma iegādes.
.
Filmējot dinamiskus kadrus, ir jānodrošina plūstoša viedtālruņa kameras kustība. Lai arī daļa telefona modeļu vai aplikāciju piedāvā stabilizācijas iespēju, ne vienmēr ar to ir pietiekami dinamiskās situācijās.
Tad palīdz speciālie viedtālruņu stabilizatori. Tie ne tikai “nogludina” telefona kustību, bet ļauj izmantot arī dažādus efektus un var kalpot arī kā viedtālruņa statīvs uz galda.
Dažādi sekošanas algoritmi un citas iespējas var atvieglot filmēšanu un panākt ka runātājs vai izvēlētais objekts vienmēr ir kadrā, bet kustības – skaistas un plūstošas.
Par viedtālruņu aksesuāriem vari lasīt arī šeit: