Mūsdienu 4K pasaulē, kur ražotāji sacenšas, radot arvien labākas kameras, nereti tiek aizmirsta viena no svarīgākajām video sastāvdaļām – skaņa. Iedomājies izcili skaistu, asu un dzidru attēlu ar čerkstošu, nekvalitatīvu skaņu, kas “kož” ausīs vai mazliet trokšņainu attēlu ar dzirdu un telpisku skaņas celiņu, kas uzlabo skatīšanās pieredzi? Līdz pat 70% no skatīšanās pieredzes veido tieši uztvertais audio.
Kvalitatīva skaņa bieži vien dod daudz vairāk nekā attēla uzlabojumi, un tādā veidā ir daudz vieglāk noturēt skatītāja interesi pat tad, ja attēls nav izcili kvalitatīvs.
Pat ja kamerai vai viedtālrunim ir skaņas ieraksta iespējas, rezultāts ne vienmēr ir apmierinošs, tāpēc nepieciešams izmantot papildu mikrofonu, un tā izvēle var būt ļoti nozīmīga.
Plašais mikrofonu klāsts sākumā var šķist biedējošs – kuru mikrofonu izvēlēties? Kādu mikrofonu man vispār vajag? Cik maksā labs mikrofons? Šeit apskatījām populārākos mikrofonu veidus un to pielietojumu, kā arī atlasījām populārākos mikrofonus no mūsu veikala klāsta, lai būtu vieglāk izvēlēties.
Šeit vari noskatīties arī mūsu un Fototelpas agrāk veidoto video par dažādiem mikrofoniem un to pielietojumu.
.
Piespraužamie mikrofoni (lavalier, lapel microphones) ir viena no populārākajām izvēlēm interviju, sarunu un video blogu filmēšanā. To galvenā priekšrocība ir mazais izmērs, kas ļauj mikrofonu novietot īpaši tuvu runātājam – piespraust pie apkakles, kaklasaites vai citur pie apģērba. Mazāks attālums palīdz ierakstīt labāku skaņu un izvairīties no liekiem apkārtnes trokšņiem.
.
Ja filmēsi statisku runātāju nelielā attālumā no kameras vai ieraksta iekārtas, tad vari izmantot arī piespraužamo mikrofonu ar vadu, ko noslēpt zem apģērba.
Piespraužamo mikrofonu trūkums ir tas, ka tie parasti ir daudzvirzienu un ieraksta arī citas apkārtējās skaņas, ne tikai runātāja balsi. Visbiežāk tie ir trokšņi, kas rodas no valkātāja apģērba, bārdas vai viņa paša kustībām (piem., nejauši pieskaroties mikrofonam). Lai no tā izvairītos, jāpārdomā vieta, kur mikrofons tiks piestiprināts pie apģērba, kā arī jālūdz runātājam uzmanīties un neaizskart mikrofonu kustoties. Tāpat var tikt ierakstīti tādi trokšņi, kas atskan tuvu pie runātāja.
Kā otru trūkumu var minēt to, ka pirms filmēšanas mikrofons ir jāpiestiprina pie runātāja apģērba, un tas var nebūt ērts risinājums dinamiskās situācijās. Kā arī katram runātājam ir nepieciešams savs mikrofons (ir pieejami komplekti ar vairākiem mikrofoniem un vienu uztvērēju).
.
Izvēloties bezvadu piespraužamo mikrofonu (radio mikrofonu), tas dos papildu priekšrocību, jo runātājs varēs brīvi kustēties un pārvietoties bez raizēm par savienojuma vadu. Bezvadu mikrofona gadījumā gan ir jāņem vērā, ka sveši signāli var traucēt mikrofona raidītāja un uztvērēja saziņu (piemēram, aktīvā pilsētas vidē). Lai arī parasti tiek izmantoti drošības mehānismi pret šādiem traucējumiem, pirms filmēšanas pārbaudi mikrofonu darbību.
Mūsu preču klāstā atradīsi populārāko ražotāju mikrofonus.
Boya piespraužamie mikrofoni Saramonic piespraužamie mikrofoni Rode piespraužamie mikrofoni Deity piespraužamie mikrofoni Sennheiser piespraužamie mikrofoni un citi.
.
Virzītie mikrofoni (directional, shotgun microphones) ir piemēroti situācijām, kad trokšņainā vidē nepieciešams ierakstīt skaņu no konkrēta avota, kas parasti atrodas lielākā vai mazākā attālumā no mikrofona, bet samazināt apkārtējos trokšņus. To garenā uzbūve ir veidota tā, lai mikrofona diafragma uztvertu skaņu tikai no šauri fokusēta punkta, uz kuru tie pavērsti, bet ne no pārējiem virzieniem.
.
Virzītie mikrofoni ir garenas formas ar atverēm abās pusēs. Tādā veidā skaņai nākas ceļot pa cauruli, līdz tā nonāk līdz uztveršanas iekārtai. Savukārt skaņas, kas nāk no sāniem, iekļūst pa sānu atcerēm, un tādā veidā tiek samazinātas.
Kamerās iebūvētie mikrofoni bieži vien ieraksta arī kameras skaņas, kas traucē izbaudīt audio. Virzītos mikrofonus var izmantot situācijās, kad ir zināms skaņas avots un tas ir samērā nekustīgs. Piemēram, filmējot interviju, lekciju vai video blogu, kur runātājs atrodas kameras priekšā. Tad runātājam nav nepieciešams turēt mikrofonu rokās.
Šāda tipa mikrofonus izmanto arī dažādu ainu filmēšanā, kur tos novieto virs runātājiem tā, lai mikrofons atrastos ārpus kadra un nebūtu redzams (izmantojot boom turētāju). Filmējot ārtelpās un īpaši vējainā laikā, mikrofonam tiek izmantoti vējsargi. Ja mikrofons tiek piestiprināts pie kameras (parasti ar karstās pēdas palīdzību), tad ieteicams izmantot triecienus absorbējošu stiprinājumu (shock mount), kas samazina trokšņus no kameras lietošanas vai kustības.
Lai iegūtu labākus rezultātus, ieteicams mikrofonu novietot pēc iespējas tuvāk runātājam. Ja kamera atrodas tuvu, tad arī mikrofons varētu atrasties tajā pašā attālumā (piem., piestiprināts pie kameras), bet, ja kamera atrodas tālu no runātāja, ir vērts apsvērt kādu tuvāku mikrofona novietojumu (piem., boom), lai samazinātu attālumu, bet mikrofons neparādītos kadrā.
Vēl viena virzīto mikrofonu priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešams piespraust mikrofonu pie katra runātāja, kā arī nav vajadzīgs mikrofonu noslēpt. Kvalitatīvu virzīto mikrofonu ierakstītā skaņa izklausās dabiskāka nekā piespraužamo mikrofonu gadījumā.
Galvenais virzīto mikrofonu trūkums ir tas, ka jāpievērš papildu uzmanība, lai tas būtu pavērsts precīzā virzienā, citādi ierakstītā skaņa būs pārāk klusa vai tās vietā būs ierakstīti kādi citi blakus trokšņi.
Mūsu preču klāstā atradīsi populārāko ražotāju virzītos mikrofonus.
Boya virzītie mikrofoni Rode virzītie mikrofoni Saramonic virzītie mikrofoni Sennheiser virzītie mikrofoni Deity virzītie mikrofoni Azden virzītie mikrofoni Zoom virzītie mikrofoni un citi.
.
Podkasti ir kļuvuši ļoti populāri gan veidotāju, gan klausītāju vidū. Labam podkastam ir svarīgs gan labs saturs, gan audio tehnsikā kvalitāte, tāpēc ir vērts izvēlēties piemērotu mikrofonu. Podkastu mikrofoniem ir samērā liela kapsula, lai kvalitatīvi uztvertu skaņu, kā arī iebūvēti slāpētāji pret triekšņiem, kas rodas runājot.
.
Studijā ierakstītiem podkastiem vislabāk ir izvēlēties kondensatora mikrofonu, kas spēs uztvert plašāku balss tembru diapazonu un skaņu bagātību, taču jāņem vērā, ka šāds mikrofons var uztvert arī vairāk apkārtnes trokšņu. Ja plāno ierakstīt vietā, kas nav īapši klusa, labāk izvēlēties dinamisko mikrofonu.
Lietošanas ērtībai podkastu mikrofoni bieži nāk komplektā ar nelielu statīvu vai speciālu roku, lai tos novietotu kaut kur tuvumā vai piestiprinātu pie galda. Tāpat šie mikrofoni bieži ir aprīkoti ar USB pieslēgvietu, lai varētu uzreiz pievienot datoram un veikt ierakstu vai pārraidi caur datoru.
.
Ieraksta iekārtas (audio recorders) var būt gan atsevišķa tehnikas vienība, gan apvienota ar mikrofonu. To galvenais mērķis ir ierakstīt skaņu kā atsevišķu failu, lai pēc tam varētu apvienot ar filmēto video. Ieraksta iekārtas var tikt izmantotas arī atsevišķi bez video – līdzīgi kā diktofoni intervijās vai ierakstot podkāstus.
Izmantojot ieraksta iekārtu, skaņas celiņš parasti tiek pievienots video ierakstam montāžas procesā. Šis var būt arī ērts risinājums tad, ja tiek filmēts ar vairākām kamerām- montāžā tiek izmantots viens skaņu celiņš un vairāki video. Paralēli ieteicams veikt skaņas ierakstu arī kamerā/s un izmantot to kā atsauci, lai salāgotu skaņu ar video vai kā rezervi.
Viena no ieraksta iekārtu priekšrocībām ir tā, ka tām parasti var piespraust dažādu veidu mikrofonus ar dažādiem spraudņiem. Pat ja izmantotais mikrofons ir ar citu savienojuma veidu nekā kamerai, to, iespējams, var savienot ar ieraksta iekārtu. Profesionālām ierakstu iekārtām ir iespējams ierakstīt atsevišķus skaņu celiņus katram mikrofonam vai skaņas iekārtai, kas pievienota pie ieraksta iekārtas, tādā veidā dodot plašas iespējas pēcapstrādē.
Daļai ieraksta iekārtu ir arī savi mikrofoni, lai to varētu izmantot kā diktofonu un neizmantot papildu mikrofonus. Šādas iekārtas parasti ieraksta skaņu un saglabā to kā atsevišķu failu uz atmiņas kartes.
Mūsu preču klāstā atradīsi populārāko ražotāju ieraksta iekārtas.
Zoom ieraksta iekārtas Tascam ieraksta iekārtas Olympus ieraksta iekārtas Sony ieraksta iekārtas un citas.
.
Veicot skaņas ierakstu ar mikrofonu, var noderēt arī citi papildus aksesuāri.
.
Filmējot ārā, īpaši vējainā laikā, mikrofonu nepieciešams pasargāt ar speciālu aksesuāru, lai nebūtu dzirdami vēja trokšņi. Vējsargi (windshield, saukti arī par dead cat) parasti ir izgatavoti no porolona vai mākslīga pūkaina materiāla. Dažādiem mikrofonu veidiem ir pieejami attiecīgā izmēra un formas vējsargi.
.
Lai savienotu mikrofonu ar kameru vai ieraksta iekārtu, bieži vien tiek izmantoti kabeļi. Arī tad, ja tiek izmantoti bezvadu mikrofoni, dažos gadījumos ir nepieciešams kabelis, lai savienotu mikrofonu ar raidītāju. Ir pieejami kabeļi ar dažādiem spraudņiem (3.5mm, USB-C, XLR u.c.).
.
Boom ir statīva veida turētājs, kas ļauj mikrofonu novietot virs runātājiem ārpus video kadra. Tos var gan nostiprināt uz statīva, gan izmantot asistentu, kas tur mikrofonu vajadzīgajā augstumā un vietā.
.
Ierakstot skaņu, var noderēt arī cita veida aksesuāri – dažādi turētāji, savienojumi, aizsargi utt. Šeit vari apskatīt visus mikrofonu aksesuārus, kas ir pieejami mūsu preču klāstā.
Lai mikrofonu vai uztvērēju pieslēgtu pie kameras vai ieraksta iekārtas, tiem var būt izmantoti dažādi spraudņi.
Viedtālruņiem parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRRS USB-C Lightning
Spoguļa, bezspoguļa un video kamerām parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRS
Profesionālām ieraksta iekārtām var būt dažādi un arī ir XLR savienojums.